Stres i metody radzenia sobie z nim

Każdy z nas mierzy się ze stresem niezaleznie od okresu życia. W mniejszym lub większym stopniu, w szkole, pracy czy innych miejscach. Niezależnie od jego nasilenia i etapu życia, ważne jest radzenie sobie z nim. Ale po kolei, czym jest stres i jak sobie z nim poradzić?

W naszej klinice mogą Państwo skorzystać z usług doświadczonego psychiatry i psychologa. Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką. Wspólnie opracujemy drogę ku zdrowiu psychicznemu!

O co chodzi ze stresem?

Stres jest sygnałem zaburzonej równowagi organizmu wywołaną stresorami z dwóch kategorii:

– Społeczne np. kłótnie rodzinne
– Fizyczne np. strach.

Podział stresorów możemy rozszerzyć o stopnie intensywności, podajemy:
– Delikatny stopień np. spóźnienie się do szkoły/pracy
– Średni stopień np. zatrudnienie się w nowej pracy
– Ciężki stopień np. śmierć bliskiej osoby.

Stres uznawany jest za wroga organizmu, co nie znaczy, że zawsze tak tak jest. Stres potrafi działać mobilizująco na organizm ludzi, pobudzając go do działania. Objawia się to w sytuacjach związanych z naszym trybem życia – tysiące lat temu były to polowania, podczas których zagrożone było życie polującego, obecnie uznać możemy sporty walki, podczas których toczymy walkę z równym przeciwnikiem o kontakcie fizycznym.

Nawet przy korzystnym wpływie stresu na nasz organizm, ważne jest znalezienie dla niego odpowiedniego upustu. Zalegający stres działa wyniszczająco na nasz organizm, powodując po dłuższym czasie objawy. Do takich objawów możemy zaliczyć zaburzenia nastroju lub fizyczne objawy lęku np. bóle klatki piersiowej.

Jak poradzić sobie ze stresem?

Praca nad sobą nie należy do prostych czynności, nie zawsze jest przyjemna. Polecamy konsultację ze specjalistą, żeby ułatwić ten proces. Rozmowa z psychologiem pomoże Wam otworzyć umysł na nowe perspektywy, spojrzeć na problem od innej sytuacji, nabrać wiatru w żagle, co pozytywnie wpłynie na podejście w stresowych sytuacjach.

Popularne są techniki relaksacyjnie. Codzienna ich praktyka poprawi Wasze samopoczucie, podniesie samoocenę oraz wykorzysta zalegające złoża energii pozostawione przez stres. Relaks jest techniką, którą możecie rozpocząć dzień i go zakończyć.

Copyright © 2024 | Klinika Zdrowia Psychicznego

Realizacja pixweb.pl