Leczenie uzależnienia od hazardu

W naszej klinice w Pruszkowie specjaliści psychiatrzy i psychoterapeuci współpracują, by oferować pacjentom kompleksowe leczenie uzależnień od hazardu. Zapraszamy do kontaktu, jeżeli są Państwo zainteresowani skorzystaniem z naszej pomocy.

Definicja uzależnienia od hazardu


Uzależnienie od hazardu jest zaburzeniem związanym z kontrolą impulsów, przy którym osoba dotknięta tym problemem nie jest w stanie zaprzestać gry, niezależnie od negatywnych skutków, które dotykają wielu obszarów jej życia. Występuje niekontrolowana potrzeba grania, eskalacja zakładów, problemy z zaprzestaniem gry, próby odzyskania utraconych środków oraz ukrywanie swojej działalności hazardowej. Terapie stosowane w leczeniu tego zaburzenia to m.in. terapia behawioralna, wsparcie grupowe oraz leczenie farmakologiczne.

Symptomatologia uzależnienia od hazardu


Do objawów tego uzależnienia należą niepowstrzymana potrzeba hazardu, zwiększanie stawek, nieudane próby ograniczenia hazardu, irytacja podczas prób zaprzestania, gra w celu odzyskania pieniędzy, fałszywe informacje na temat zaangażowania w hazard, ryzykowanie ważnych osobistych lub zawodowych związków oraz zależność od innych osób w zdobywaniu środków na grę. Objawy te często wymagają interwencji specjalistów.

Przyczyny uzależnienia od hazardu


Uzależnienie od hazardu może mieć wiele przyczyn, włączając w to genetyczne (dziedziczność, neurochemia mózgu), psychologiczne (stres, problemy emocjonalne), społeczne (wpływ rodziny, znajomych, społeczna akceptacja hazardu), środowiskowe (dostępność hazardu) oraz współistnienie innych zaburzeń psychicznych jak depresja czy zaburzenia lękowe. Zrozumienie tych czynników jest kluczowe dla skutecznego wsparcia osób uzależnionych.

Metody leczenia uzależnienia od hazardu


Strategie leczenia tego zaburzenia obejmują terapię poznawczo-behawioralną, która pomaga w modyfikacji myślenia i nawyków. Często stosuje się również leczenie farmakologiczne dla towarzyszących zaburzeń psychicznych. Istotnymi elementami są też wsparcie grupowe, np. przez Anonimowych Hazardzistów, oraz terapia rodzinna, które pomagają w odbudowie relacji i zapewnieniu wsparcia społecznego. Zarządzanie finansami jest bardzo ważne z powodu częstych problemów finansowych wynikających z hazardu, a w bardziej zaawansowanych przypadkach stosuje się leczenie w warunkach stacjonarnych. Jednak większości przypadków jest możliwe zastosowanie leczenia ambulatoryjnego. Edukacja odnośnie konsekwencji hazardu jest również ważnym elementem terapii.

Copyright © 2024 | Klinika Zdrowia Psychicznego

Realizacja pixweb.pl