Pierwsza wizyta u psychiatry?

Obawiacie się pierwszej wizyty u psychiatry? W pełni to rozumiemy – wizyty te często owiane są tajemnicą, a pacjent zwierza się z osobistych przeżyć i problemów obcej dla siebie osobie. W dzisiejszym artykule nieco uspokoimy Wasze obawy, przybliżając przebieg pierwszej wizyty u psychiatry.

W naszej klinice mogą Państwo skorzystać z usług doświadczonego psychiatry i psychologa. Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką. Wspólnie opracujemy drogę ku zdrowiu psychicznemu!

Rozmowa twarzą w twarz

Pierwsza wizyta u psychiatry polega na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Wywiad jest podstawą do dalszej diagnozy i ułożenia skutecznego modelu leczenia. Wywiad z pacjentem składa się z czterech części:

  • Wywiad ogólny, w trakcie którego lekarz zbiera ogólne o Was informacje, o Waszej sytuacji czy relacjach rodzinnych.
    – Wywiad z bliskimi pacjenta nie jest stałym elementem wizyt. Czasami rozmowa z osobami z otoczenia jest przydatna dla uzyskania pełniejszego obrazu sytuacji lub w przypadkach cięższych zaburzeń kiedy kontakt z pacjentem jest utrudniony.
  • Wywiad chorobowy, podczas którego psychiatra chce zorientować się na temat występujących objawów, ich częstotliwości, okoliczności je wywołujących, czy metod radzenia sobie z problemami przez pacjenta
  • Wywiad dotyczący chorób somatycznych. W trakcie którego psychiatra zbiera informacje o towarzyszących chorobach i dolegliwościach somatycznych, przyjmowanych lekach, co może mieć istotne znaczenie dla stanu psychicznego.
    Powyższe rodzaje wywiadów często wystarczają psychiatrze do zdiagnozowania choroby. Czasami jednak, są sytuacje, że prowadzący lekarz uzna potrzebę poszerzenia diagnostyki. W takim celu może zlecić dodatkowe badania jak EEG, tomografię głowy czy badania laboratoryjne. Przeprowadzenie takich badań umożliwia często stwierdzenie lub wykluczenie innych chorób.

Diagnoza, potem leczenie

Diagnoza jest kolejnym etapem pierwszej wizyty u psychiatry. Do niej potrzebne jest przeprowadzenie pełnego wywiadu. Bez niego lekarz nie będzie w stanie określić źródeł problemów. Następnie psychiatra układa plan leczenia, który omawia z pacjentem. W leczenie psychiatrycznym można zastosować kilka metod, do najczęstszych należy:

  • Leczenie farmakologiczne czyli zastosowanie odpowiednich leków. Psychiatra jest zobowiązany do udzielenia informacji o działaniu leków, oczekiwanych efektach leczenia czy potencjalnych skutkach ubocznych.
  • Psychoterapia na którą może skierować psychiatra
  • Czasami konieczne są konsultacje z innymi specjalistami np. neurolog czy endokrynolog i wdrożenie odpowiedniego leczenia towarzyszących chorób somatycznych.
  • Zalecenia dotyczące higieny życia (odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, regulacja rytmów dobowych)

Przełam strach

Nie musicie przygotowywać się do wizyty u psychiatry. Również nie musicie się stresować czy bać – to nic nie boli. Pamiętajcie, że udajecie się do lekarza z konkretnym problemem, a osoba po drugiej stronie biurka jest dla Was. Musicie się otworzyć, inaczej wizyta może mijać się z celem, a problem nie zniknie. Dobrze poprowadzone spotkanie z psychiatrą zaowocuje planem leczenia monitorowanym podczas kolejnych wizyt.

Copyright © 2024 | Klinika Zdrowia Psychicznego

Realizacja pixweb.pl