W naszej klinice otrzymają Państwo specjalistyczną pomoc w leczeniu zaburzeń lękowych. Zapraszamy do kontaktu z nami i odwiedzania naszej kliniki!
Co to jest zaburzenie lękowe?
Zaburzenie lękowe to jeden z typów zaburzeń nerwicowych. Pacjenci cierpiący na zaburzenia lękowe, mogą reagować na różne sytuacje nadmiernym strachem i przerażeniem. Często odczuwają również fizyczne objawy niepokoju, takie jak bicie serca i pocenie się.
Umiarkowany niepokój może być czymś normalnym, zwłaszcza jeżeli jest powiązany z trudnymi sytuacjami. Możemy odczuwać zdenerwowanie, jeśli mamy do rozwiązania jakiś problem w pracy, czeka nas rozmowa kwalifikacyjna, egzamin, lub musimy podjąć ważną decyzję. W takich sytuacjach niewielki niepokój może przynieść nawet korzyści. Ułatwia nam wtedy skupienie się na poszukiwaniu wyjścia z problemu, zmniejsza odczuwanie zmęczenia, umożliwia sprawne działanie.
Zaburzenia lękowe wykraczają poza zwykłą nerwowość i lekki strach, które odczuwamy od czasu do czasu. O zaburzeniach lękowych możemy mówić gdy lęk zakłóca zdolność do prawidłowego funkcjonowania, reakcja na zwykłe zdarzenia życia codziennego jest nadmierna i mamy trudności w kontrolowaniu swoich reakcji. W zaburzeniach lękowych organizm często wyzwala reakcję lękową gdy nie ma ekspozycji na czynnik stresowy. Możemy np. siedzieć bezpiecznie w swoim fotelu, a nasz organizm reaguje jakbyśmy byli w sytuacji zagrażającej naszemu życiu. Wydaje się, że niektóre osoby mają większe ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych. Niektóre cechy osobowości takie jak wycofanie, nieśmiałość, trudności w nawiązywaniu kontaktów, traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa i przewlekły stres w życiu dorosłym, występowanie zaburzeń lękowych w rodzinie, niektóre choroby fizyczne (np. choroby serca, tarczycy) mogą sprzyjać rozwinięciu się zaburzeń lękowych.
Możemy wyróżnić kilka rodzajów zaburzeń lękowych:
– zaburzenia lękowe uogólnione (GAD)
– lęk napadowy (napady paniki)
– fobie (społeczne i specyficzne)
Jakie mogą być objawy zaburzenia lękowego?
Ogólne objawy zaburzeń lękowych obejmują:
– Objawy fizyczne, często mogące sugerować obecność choroby somatycznej:
– suchość w jamie ustnej
– nadmierną potliwość dłoni
– uczucie nierównego lub przyspieszonego rytmu serca
– dolegliwości gastrologiczne takie jak nudności, bóle brzucha, biegunki i zaparcia
– nadmierne napięcie mięśni
– uczucie duszności i zaciskania w gardle
Objawy psychiczne takie jak:
– uczucie paniki, strachu i niepokoju
– koszmary senne
– nawracające myśli na temat traumatycznych doświadczeń
– niekontrolowane, obsesyjne myśli
Objawy behawioralne:
– niezdolność do wyciszenia i odpoczynku
– zachowania rytualne, takie jak wielokrotne mycie rąk
– zaburzenia snu
Objawy będą się różnić się w zależności od rodzaju zaburzenia lękowego. W przypadku zaburzeń lękowych uogólnionych pacjenci często odczuwają skrajne i nierealistyczne zamartwianie się i napięcie. Pomimo, że nie mają ku temu powodów osoby doświadczające lęku uogólnionego przewidują, że przyszłość przyniesie im kłopoty w pracy, szkole lub ze zdrowiem. Wywołuje to uczucie stałego napięcia, trudności w odpoczywaniu i regeneracji sił, zaburzenia koncentracji i uwagi, rozdrażnienie i zaburzenia snu.
Z kolei w przypadku zespołu lęku uogólnionego głównym objawem są napady paniki. Napady paniki występują zwykle nagle, często są poprzedzone czynnikiem stresowym, ale czasami mogą występować bez dodatkowych bodźców. Charakteryzują się się uczuciem przerażenia z nasilonym lękiem o własne życie. Pacjenci często obawiają się, że mają zawał serca, lub w wyniku napadu duszności dojdzie do uduszenia. W takich sytuacjach często wzywają Pogotowie Ratunkowe lub zgłaszają się do SOR w obawie o własne życie. Ataki paniki są odczuwane jako bardzo przykre doznanie, często po takim ataku pojawia się i utrzymuje przez dłuższy czas lęk przed kolejnym atakiem. Pacjenci chorujący na zaburzenia lękowe napadowe często wycofują się z aktywności i unikają sytuacji mogących wywołać kolejny atak.
Fobie charakteryzują się nadmiernym lękiem przed pewnymi sytuacjami lub przedmiotami. Niektóre fobie mogą być formą przystosowania się do środowiska w którym występują obiektywne zagrożenia (np. lęk przed wężami). Często jednak fobie rozwijają się w stosunku do sytuacji, które nie stanowią dla nas zagrożenia. Silny lęk przez określonymi sytuacjami powoduje ich unikanie i czasami znacząco zaburza codzienne funkcjonowanie.
Jak leczymy zaburzenia lekowe?
Zaburzenie lękowe jest jak każdy inny problem zdrowotny, wymaga leczenia. W ciągu ostatnich kilku dekad naukowcy poczynili znaczne postępy w leczeniu zaburzeń lękowych. W naszej klinice w Pruszkowie psychiatra po postawieniu diagnozy zaburzeń lękowych przedstawi skuteczny plan terapii, który obejmuje często połączenie farmakoterapii i psychoterapii.
Same leki często nie wystarczają aby wyleczyć zaburzenia lękowe. Mogą jednak złagodzić objawy i pomóc lepiej funkcjonować. W zaburzeniach lękowych możemy zastosować leki przeciwlękowe, takie jak benzodiazepiny, mogą one zmniejszyć niepokój, panikę i zamartwianie się. Działają szybko, ale przyjmując je w niewłaściwy sposób i zbyt długo może dojść do uzależnienia. Leki te zwykle są przepisywane na początku kuracji i wymagają ścisłej kontroli aby nie dopuścić do rozwoju uzależnienia. Obecnie za standard w leczeniu zaburzeń lękowych uważa się leki przeciwdepresyjne. Leki te redukują napięcie, zapobiegają występowaniu napadów paniki, pozwalają lepiej radzić sobie z fobiami. Zaletą tych leków jest to, że nie rozwija się na nie tolerancja i nie uzależniają. Dobrze dobrane nie wpływają negatywnie na codzienne funkcjonowanie, zdolność do pracy, prowadzenie pojazdów i inne aktywności. Niedogodnością tych leków jest opóźniony efekt terapeutyczny, który pojawia się najwcześniej pod dwóch tygodniach kuracji. Leczenie lekami przeciwdepresyjnymi trwa zwykle kilka miesięcy, ale w połączeniu z psychoterapią daje nadzieję na pełne wyleczenie. W naszej klinice w Pruszkowie doświadczeni psychiatrzy zaproponują w razie potrzeby skuteczne i bezpieczne leki dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta.
Aby dotrzeć do przyczyny zaburzeń lękowych konieczne zwykle jest podjęcie psychoterapii. Regularna indywidualna psychoterapia może zwiększyć odporność stres, ułatwić radzenie sobie z lękiem i znaleźć przyczynę reakcji lękowych w określonych sytuacjach. Jeżeli cierpią Państwo na zaburzenia lękowe zapraszamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi psychoterapeutami w Pruszkowie.