Jak rozmawiać z osobą z depresją?

Depresja jest poważną chorobą psychiczną, która może doprowadzić do znaczonych zaburzeń w funkcjonowaniu. Ocenia się że na depresję w jakimś okresie życia może cierpieć nawet co trzeci osoba. W leczeniu depresji bardzo istotna jest prawidłowa komunikacji z chorym. Jak się do tego zabrać?

Podstawowe zasady rozmowie z osobą cierpiącą na depresję

Nie wywieraj presji na rozmówcy i dokładniej wysłuchaj, co ma Ci do powiedzenia. Uważne słuchanie i zadawanie dodatkowych pytań mogą zachęcić rozmówcę do otwartości. Uważaj jednak z tym, ponieważ natarczywe dopytywanie może zniechęcić rozmówcę i wystraszyć go. Presja działa negatywnie na osobę z depresją. Bądź delikatny i czuły. Wskazana jest wspierająca postawa. Każde dodanie otuchy da sygnał choremu, że nie jest sam.

Nie powinieneś zapominać, że chory na depresję ma opory przed poszukiwaniem pomocy. Skutkuje to wycofaniem czy unikaniem rozmów. Zachęta do przełamania powinna opierać się na okazaniu wsparcia, co zaznaczyłem wcześniej, oraz na kontynuowanie dotychczasowego trybu życia – poczucie normalności działa pozytywnie na chorego, nie dając mu odczucia inności.

Czego nie robić?

Musisz unikać wywierania presji czy bycia natarczywy. Zniechęci to tylko chorego, co pogorszy jego stan oraz skuteczność leczenia. Również nie należy bagatelizować słów drugiej strony. Rada, którą warto stosować w życiu codziennym. Jeżeli druga strona chce się przed Tobą otworzyć, daj jej/mu taką szansę – cierpliwie wysłuchać, okaż wsparcie, pomóc rozwiązać problem.

Zwracaj uwagę na postępy

Nie bądź bierny dostrzegając postępu u chorego/chorej. Komplementuj, nagradzaj lub motywuj każdą oznakę po stronie chorego oznaczającą poprawę inicjatywy. Takie podejście będzie skutkowało poprawieniem samopoczucia chorego. Pozytywne nastawienie osoby z depresją jest kluczowe w skuteczności leczenia.

Copyright © 2024 | Klinika Zdrowia Psychicznego

Realizacja pixweb.pl