Zmagacie się z zaburzeniami snu? Nie jesteście sami. Z roku na rok zwiększa się liczba pacjentów skarżąca się na problemy ze snem. Zaburzenia te często są bagatelizowane, a mogą w konsekwencji prowadzić do poważnych schorzeń. Jakie są przyczyny zaburzeń snu? Co można z tym zrobić?
W naszej klinice mogą Państwo skorzystać z usług doświadczonego psychiatry i psychologa. Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką. Wspólnie opracujemy drogę ku zdrowiu psychicznemu!
Przyczyny zaburzeń snu.
Eksperci podkreślają zróżnicowany charakter przyczyn wywołujących problemy ze snem. Mogą się one wiązać z przyjmowaniem używek czy nawet leków, a czasami mogą być jednym z pierwszych objawów chorób somatycznych. Wśród typowych przyczyn wyszczególniamy:
– Brak stałej pory snu czy regularnej długości snu. Elementy te składają się na higienę snu. Powinniście o nią zadbać, inaczej narażacie się na wystąpienie problemów ze snem.
– Uwarunkowanie genetyczne. U niektórzy ludzi cechą genetyczną jest płytki sen
– Życiowe sytuacje, problemy, mogą przełożyć się na jakość snu np. stres w szkole lub pracy niekorzystnie wpłynie na sen.
Objawy zaburzeń snów
Zaburzenia snu zazwyczaj kojarzą się ze zwykłą niemożnością lub trudnością w zasypianiu. Nie są to jedyne objawy. Lekarze wymieniają kolejno:
– Nadmierne zmęczenie mimo przesypiania rekomendowanej ilości godzin np. powyżej 9h
– Napady nagłej senności mogą prowadzić czy skłonności do zasypiania w trakcie aktywności fizycznej, a czasami stanowić poważne zagrożenie, gdy występują np. podczas prowadzenia samochodu
– Wydłużenie czasu zasypiania, gdy trwa powyżej 3 dni
– Lunatykowanie i koszmary senne
Leczenie zaburzeń snów
Pierwszym krokiem może być wizyta u lekarza rodzinnego. Lekarz zleci podstawowe badania laboratoryjne wykluczające choroby somatyczne. W następnej kolejności, jeżeli badanie nie wykryją oznak innych chorób, zostaniecie pokierowani do psychologa lub psychiatry. W pierwszej kolejności można zgłosić się na wizytę u psychologa, który pomorze określić przyczynę zaburzeń snów. Wizyta u psychiatry natomiast potwierdzi czy przyczyny nie mają podłoża innych zaburzeń psychicznych jak depresja lub nerwica.
Jeżeli w trakcie wizyt okaże się, że problem są zaburzenia psychiczne, może zostać zlecone leczenie farmakologiczne. Nie powinniście się go bać. Leki nie będą prowadziły do uzależnienia, jeżeli będą przyjmowane krótkotrwale i pod stałą kontrolą lekarza prowadzącego. Jeżeli zauważycie, że mimo upływu czasu Wasz problem dalej się utrzymuje, trwa dłużej niż 4 tygodnie przy leczeniu farmakologicznym, powinniście koniecznie skonsultować się ze specjalistą psychiatrą. Dłuższe stosowanie leków nasennych może wywołać uzależnienie. Lekarz psychiatra może również zastosować leki z innych grup niż nasenne, np. przeciwdepresyjne, które można przyjmować długoterminowo bez ryzyka uzależnienia.