Czym jest depresja?

Depresja to powszechna choroba, na którą cierpią osoby w każdym wieku. Nie da się jednoznacznie określić przyczyn choroby. Lekarze szukają ich w przykrych doświadczeniach życiowych, jak i pewnych cechach osobowości np. nadwrażliwość. Depresję wywołuje zmieniona równowaga substancji chemicznych w mózgu, na którą dodatkowo wpływają uzależnienia czy nasilone ilości stresu.

W naszej klinice mogą Państwo skorzystać z usług doświadczonego psychiatry i psychologa. Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką. Wspólnie opracujemy drogę ku zdrowiu psychicznemu!

Objawy depresji

Zrezygnujcie z samodzielnego diagnozowania się. Depresja jest na tyle skomplikowaną chorobą, że jej rozpoznaniem powinien zająć się wyłącznie wykwalifikowany specjalista. Przedłużający się stan obniżonego nastroju, może wpływać na nas fizycznie oraz społecznie. Wśród tradycyjnych objawów depresji podajemy:

– obniżenie nastroju
– utratę energii
– brak możliwości odczuwania przyjemności
– bezsenność lub nadmierną senność
– zmniejszony apetyt lub nadmierny apetyt np na słodycze
– wycofanie z relacji społecznych
– zaburzenia koncentracji i uwagi
– różne, niecharakterystyczne objawy fizyczne np. bóle, ucisk w klatce piersiowej, poczucie wyczerpania

Rozpoznanie depresji

Depresja jest chorobą. Nie ma badań laboratoryjnych lub obrazowych mogących potwierdzić obecność depresji. Aby rozpoznać depresję konieczna jest konsultacja z psychiatrą, który postawi diagnozę na podstawie:

– Wywiadu z pacjentem
– Wywiadu z najbliższymi pacjenta
– Obserwacji pacjenta

Standardowa procedura, wymieniona powyżej, zwykle jest wystarczająca do wystawienia diagnozy. Zdarzają się sytuacje, że do diagnozy wykorzystywane są dodatkowe badania typu morfologia czy sprawdzenie hormonów tarczycy – badania przeprowadzana są, żeby lekarz upewnił się, że symptomy nie są znakiem innej choroby o podobnych objawach.

Copyright © 2024 | Klinika Zdrowia Psychicznego

Realizacja pixweb.pl