Przeżywaliście wielokrotnie ciężkie okresy w swoim życiu bądź problemy ponad Waszą miarę? Wsparcie bliskich nie zawsze było wystarczające? Jak uwolnić się od takich cierpień? Deski ratunkowej możecie szukać u psychologa, który posiada doświadczenie zakresie diagnozowania problemów psychologicznych i emocjonalnych. Rozmowa z psychologiem powinna opierać otwartości, zaufaniu i zrozumieniu, ale jak ona wygląda w praktyce?
W naszej klinice mogą Państwo skorzystać z usług doświadczonego psychiatry i psychologa. Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką. Wspólnie opracujemy drogę ku zdrowiu psychicznemu!
O co pyta psycholog?
Pierwsza wizyta u psychologa zaczyna się od przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem. Konsultacja psychologiczna jest podstawą dla psychologa, by móc postawić diagnozę niezbędną do ułożenia planu terapii. Psycholog w trakcie wywiadu wypytuje o konkretne sfery Waszego życia. Wśród najczęstszych pytań wymienia się:
- Dzieciństwo pacjenta. Problemy okresu dzieciństwa są często przedstawiane jako stereotypowa przyczyna problemów psychologicznych, również w popkulturze (np. w filmach). Nie bez powodu, ponieważ dzieciństwo jest często podstawą analiz psychologicznych. Dlaczego? Ważne doświadczenia z dzieciństwa mogą pozostawiać ślady w psychiczne człowieka dające o sobie znać nawet po latach. W okresie dzieciństwa kształtuje się osobowość człowieka. Zdiagnozowanie traum z dzieciństwa jest istotnym krokiem w znalezieniu przyczyn przeżywanych trudności.
- Objawy problemów. Równie istotny jest wywiad dotyczący objawów towarzyszących Wam każdego dnia. Istotna jest częstotliwość ich występowania, kiedy się rozpoczęły itd. W trakcie wywiadu warto być otwartym. Niw obawiajcie się mówić o swoich wątpliwościach, nawet jeśli nie jesteście pewni czy dana rzecz jest istotna np. brak apetytu. Często bagatelizowane objawy mogą mieć istotne znaczenie dla diagnozy i dalszej terapii.
- Co robisz? Problemy psychologiczne mogą utrudniać Wam różne sfery życia. Jak sobie z nimi radzicie? Koniecznie opowiedzcie psychoterapeucie o dotychczasowych metodach postępowania. Informacje ułatwią psychologowi zaproponowanie odpowiedniej metody terapii.
- Co wywołuje objawy? Czy Wasze problemy uwidaczniają się w konkretnej sytuacji? Nastroju? Stanie? Opowiedzcie o tym psychoterapeucie. Informacja ułatwi zdiagnozowanie przyczyn problemów, co jest podstawą, aby spojrzeć na temat od właściwej strony.
Oczekiwania pacjenta, nie bój się pytać
W rozmowie z psychologiem nie bójcie się pytać. Leczenie dotyczy Was, macie prawo pozyskać informacje o stanie Waszego zdrowia, czy metodach terapii. Informacje udzielone przez psychologa nie tylko Was uspokoją. Ułatwią Wam również nabranie zaufania do prowadzącego specjalisty.
Nie powinniście zapomnieć o podzieleniu się swoimi oczekiwaniami. Szczera rozmowa z psychoterapeutą umożliwia poprawne określenie oczekiwań i planu terapii aby osiągnąć zakładany cel.