Terapia poznawczo-behawioralna – Co to jest?

Terapia poznawczo-behawioralna jest jedną z metod psychoterapeutycznych stosowaną w naszej klinice. Ten rodzaj terapii jest szczególnie wskazany w przypadku zaburzeń depresyjnych lub lękowych. Jak ta terapia wygląda w praktyce? I czy jest skuteczna?

W naszej klinice mogą Państwo skorzystać z terapii behawioralnej. Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką. Wspólnie opracujemy drogę ku zdrowiu psychicznemu!

W kilku zdaniach o terapii poznawczo-behawioralnej

Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest identyfikacja problemów w ludzkiej psychice i wypracowanie modeli, które usprawnią nasze funkcjonowanie. W życiu człowieka bardzo istotną rolę odgrywają emocje, od których często zależą nasze wzorce zachowań np. negatywne doświadczenia i związane z nimi emocje mogą zniechęcić nas do podejmowania zadań, z kolei stres może zmobilizować nas w sytuacji zagrożenia, a pozytywne emocje ułatwiają utrzymanie dobrych relacji społecznych.

Przebieg terapii poznawczo-behawioralnej

Terapia zaczyna się diagnostyką analizującą bodźce wywołujące konkretne modele zachowań i ich rodzaje. Ważną rolę odgrywa tu ścisła współpraca. Rozmowa psychoterapeuty z pacjentem ułatwi zdiagnozowanie najważniejszych czynników. Rozmowę z psychoterapeutą może podzielić na kilka faz:
1. Poznawczą precyzująca źródła problemów – analiza zachowań, myśli i emocji z uwidocznieniem błędów.
2. Behawioralna polegająca na wypracowaniu metod zapobiegających nieprawidłowym zrachowaniom

Do kogo skierowana jest terapia poznawczo-behawioralna?

Terapia ta jest pomocna u osób z różnymi zaburzeniami na tle psychicznym np. stany lękowe czy depresja. Podjęcie tego rodzaju psychoterapii pod opieką doświadczonego psychoterapeuty może pomóc pacjentowi w wypracowaniu właściwych wzorców ułatwiających mu radzenie sobie w trudnych sytuacjach.

Copyright © 2023 | Klinika Zdrowia Psychicznego

Realizacja pixweb.pl